Tájékoztató előadások leendő elsős szülőknek

Minden tanév február-márciusában a következő tanévben az iskolához csatlakozni kívánó szülők számára előadás-sorozatra kerül sor. Az előadások célja, hogy a leendő első osztályos gyerekek szülei tájékoztatást kapjanak a Waldorf-pedagógia emberképéről, az iskola szociális életének alapelveiről, szervezeti felépítéséről és gazdasági működéséről. Cél az is, hogy beszélgetés alakuljon ki szülők és szülők, illetve szülők és tanárok között, ami segítséget nyújthat a leendő szülők iskolaválasztásra irányuló megalapozott döntéséhez.

Kérdőív

Mind az első, mind a felsőbb osztályokba való jelentkezéshez az iskola tanárai által összeállított kérdőívet töltenek ki a szülők. A kérdések a gyermek fejlődésére, személyiségére irányulnak. A válaszok a Tanári Kollégium felvétellel foglalkozó tagjainak segít a gyermekről való "képalkotásban".

A kérdőív ide kattintva érhető el.

Személyes ismerkedés
A leendő első osztályosok felvételi folyamatának következő lépése, hogy az osztálytanító személyesen megismerkedik a jelentkező gyermekkel és családjával.

A gyermekkel egy mesei keretbe ágyazott cselekvéssort játszik végig, melynek célja, hogy képet alkosson, megérett-e az iskolakezdésre, illetve hogy tapasztalatot szerezzen, ki tud-e alakulni egy olyan kapcsolat kettőjük között, ami a nyolc éves közös munka alapja lehet. Ebben a tevékenységben általában az iskola fejlesztő pedagógusai is részt vállalnak.
A szülőkkel való ismerkedésben az osztálytanítón kívül részt vesz a Tanári Kollégium több tagja is. A tanárok törekednek arra, hogy a szülőkben felmerülő kérdésekre alapozva elmélyítsék a bevezető előadások során kialakított képet a Fészek Iskolában folyó pedagógiai munkáról, az iskola gazdasági és szociális életéről. A családok felvételénél az iskola számára fontos szempont, hogy a szülőkben nyitottságot tapasztaljanak az iskola szellemi hátterét adó antropozófia iránt. Ez nem a feltétlen elfogadást, hanem valóban „csak” a nyitottságot jelenti.

Döntési folyamat

A gyermek felvételéről az osztálytanító dönt a felvételi folyamatban részt vevő kollégák, valamint a terápiás-fejlesztő csoport véleményének figyelembevételével.

Amennyiben az iskolának a gyermeknek felvételével keletkezik szakértői és/vagy rehabilitációs bizottság által előírt speciális fejlesztési kötelezettsége, akkor az ezekről szóló dokumentumokat a szülőnek még a jelentkezéssel együtt át kell adnia az osztálytanító ill. a fejlesztő-pedagógusok részére.
Az osztálytanító - lehetőség szerint - ellátogat az osztályába érkező gyerekek óvodájába, hogy megszokott környezetükben, csoporthelyzetben is megfigyelhesse őket.

Az iskolánkba tanévkezdést követően jelentkező gyerekek felvétele az elsős felvételhez hasonlóan több lépésben zajlik: szülői beszélgetés az osztálytanítóval, kérdőív kitöltése, személyes találkozás a gyermek és az osztálytanító, illetve a kollégium más tagjai és a szülők között. A gyermek képességeit a jelentkező gyermek életkorának megfelelő formában térképezik fel a tanárok.