Waldorf-körútra készülünk!

2014. június 5.

Iskolánk két végzős diákja Waldorf-körútra készül: stoppolva szeretnének meglátogatni számos Waldorf-iskolát Európában 2014. szeptember-októberében. Céljuk, hogy jobban megismerjék a Waldorf-iskolákat, leginkább az érdekli őket, hogy más-más országokban miben különböznek, hiszen mind kicsit másképp működik. A körút tervezése során beszélgettünk velük.

Keleti Alexandra és Pethő Áron Waldorf-körútja érinti Ausztriát, Németországot, Belgiumot, Franciaországot, Svájcot. Mindketten Waldorf-tanárnak készülnek és úgy gondolják, hogy utazásuk hasznos tapasztalatokkal szolgálhat, és fontos hogy a Waldorf-iskolák tanuljanak egymástól.

Hogyan döntöttétek el, hogy Waldorf-tanárok szeretnétek lenni?
SZANDRA: Nagyon sokáig más irányba keresgéltem, de mindig bennem volt, hogy szívesen foglalkoznék gyerekekkel, fiatalokkal. Évekig korrepetáltam, amit nagyon élveztem, de amikor felmerült a kérdés, mindig nagyon határozottan kijelentettem, hogy sosem leszek tanár… azt hiszem ijesztő volt a gondolat. Aztán egyszer megkért az egyik nagyon kedves tanárom, hogy segítsek neki néhány osztálytársammal együtt, a 9. osztállyal megcsinálni egy műsort. A munka során megszületett bennem az érzés, hogy nekem ezzel kell foglalkoznom. Egy darabig még ellenálltam ennek az érzésnek, de aztán már nem hagyott nyugodni a dolog (szerencsére), és elkezdtem követni a belső hangomat. Rájöttem, hogy a tanítás, ha az ember megfelelően végzi, művészet. Ez nem egy állás, hanem egy hivatás. Szeretnék részt venni abban a folyamatban, amin a diákok végigmennek, hozzátéve a fejlődésükhöz.

ÁRON: Mindig is nagyon szerettem a gyerekeket, érdekelt a fejlődésük, és csodálatra méltónak tartom a nyitottságukat. Több szakma is volt, ami érdekelt az elmúlt években, de az kizárt volt, hogy tanár legyek. Aztán egyszer csak ráláttam más szemszögből, és eldöntöttem, hogy tanító szeretnék lenni.  Jelenleg az osztálytanítói foglalkozás áll hozzám a legközelebb, de ez a jövőben még változhat.

Honnan jött az ötlet a Waldorf-körúthoz?
Szokás szerint azon gondolkodtunk, hogy hogyan válthatnánk meg kicsiben a világot… ez lett az eredménye.

Mit terveztek az utazás során és azt követően?
Mindenhol 3-5 napot szeretnénk eltölteni, beülve órákra, megfigyelve az iskolai életet. Mind az alsó, mind a felső osztályok érdekelnek minket. Mindenhol megfigyeljük a pozitívumokat, ez fontos, mert beépíthetjük azokat saját rendszereinkbe, fejlesztve saját iskoláinkat. Nagy álmunk, hogy a távoli jövőben részt vehessünk egy európai Waldorf-egyetem alapításában, vagy legalábbis egy antropozófiai alapokon nyugvó egyetem létrehozásában, mely tükrözi Rudolf Steiner társadalmi modelljét.

Merre utaztok majd?
Ezeket a nagyvárosokat szeretnénk érinteni: Bécs, Graz, Linz, München, Ulm, Stuttgart, Frankfurt, Köln, Düsseldorf, Dornach, Antwerpen, Brüssel, Brugge, Gent, Párizs, Lyon, Zürich, de ez csak egy hozzávetőleges irány.

Milyen támogatást kértek, vártok?
Olyan iskolákat keresünk, akik támogatnak minket projektünkben, fogadnak bennünket, emellett pedig, ahol van rá lehetőség szállást biztosítanak családoknál, tanároknál. Reméljük, hogy sokan szeretnének hozzátenni kezdeményezésünkhöz, valamint részt venni a szorosabb nemzetközi kapcsolat létrehozásában. Szükségünk van szállásra az iskolák között, ezért kérjük, ha valakinek van kapcsolata a felsorolt városokban, vagy a tág közelükben, az írjon a keleti.alexandra@gmail.com címre.
Szeretnénk mindenkit megkérni, hogy továbbítsa tanárok, szülők, diákok felé a levelünket, hogy ha esetleg valakinek van külföldi kapcsolata, az segíthessen nekünk. Már írtunk több mint 200 külföldi iskolának, de minél közvetlenebb kapcsolatokon keresztül kapják meg a rólunk szóló híreket, annál nagyobb az esélye, hogy fogadnak.
A Facebookon egyre jobban terjed a hírünk, itt folyamatosan újabb és újabb információkat töltünk fel a készülődésről, később pedig magáról az útról. Egy "like" is segíthet nekünk, hiszen minél többen like-olják az oldalt, annál nagyobb az esélye, hogy eljut ahhoz az emberhez, aki segíthet nekünk. (Nem kell facebook tagnak lenni ahhoz, hogy láthassák a rólunk szóló információkat)

Ha minden jól megy, utunk közben utcazenélésből fogjuk magunkat fenntartani, amellett, hogy nyáron természetesen dolgozunk, hogy ne teljes létbizonytalanságban induljunk el. Emellett azonban nagyon nagy segítség lenne, ha lenne valamiféle anyagi hátterünk, amelyhez vész esetén nyúlhatunk. A Magnet Banknál nyitottunk egy számlát, szívesen fogadjuk az erre érkező legkisebb adományokat is. Ami Nektek kicsi összeg (200-500 ft), az nekünk nagyon sokat számít összességében.
Számlaszámunk:
16200137 - 18523355
Magnet Bank
Keleti Alexandra

AZ ADOMÁNYOKBÓL FENNMARADÓ ÖSSZEGET (hiszen az út során csak végszükség esetén nyúlunk hozzá) FELAJÁNLJUK A SOLYMÁRI FÉSZEK WALDORF ISKOLÁNAK.